Full Winner Award List of Film Independent Spirit Awards 2024

Full Winner Award List of Film Independent Spirit Awards

The 39th Annual Film Independent Spirit Awards lit up the illustrious Santa Monica Pier with a dazzling celebration of cinematic excellence, showcasing the dynamic realm of independent film and television. This year, the reins of hosting were passed to the talented Aidy Bryant, who charmed audiences with her wit and charisma, succeeding the previous year’s host, Hasan Minhaj.

In a progressive move, last year’s introduction of gender-neutral acting categories injected an extra layer of excitement into the competition, igniting fierce rivalries across the six performance categories—three dedicated to film and three to television.

Enthusiasts worldwide were treated to a front-row seat to the festivities as the ceremony was broadcast live on Sunday, Feb. 25, streaming across Film Independent’s esteemed YouTube channel and X (formerly known as Twitter) feed. The air buzzed with anticipation as spectators eagerly awaited the announcement of the night’s victors.

Emerging as triumphant stars of the evening were the captivating productions: “Past Lives,” “The Holdovers,” and “Beef.” Among them, “The Holdovers” shone particularly bright, clinching an impressive trio of awards, while both “Past Lives” and “Beef” secured two accolades each, cementing their status as standouts in the realm of independent filmmaking.

Last year’s Film Independent Spirit Awards saw some surprising winners. Despite Paul Giamatti being a top contender for an Oscar, his role in The Holdovers didn’t snag him a nomination. However, his colleagues Da’Vine Joy Randolph and Dominic Sessa took home awards for Best Supporting Performance and Best Breakthrough Performance respectively. The movie itself missed out on the Best Feature category, which was claimed by Past Lives, along with Celine Song winning Best Director.

On the small screen, Beef, the Netflix limited series, had its moment of glory, winning Best New Scripted Series and earning Ali Wong recognition for Best Lead Performance in a New Scripted Series.

But the real standout of the previous Film Independent Spirit Awards was Everything Everywhere All at Once, which swept multiple categories including Best Feature, Best Director, and Best Screenplay for Michelle Yeoh, Key Huh Quan, and the team behind the film. These victories paved the way for a successful run at the Academy Awards, where the film replicated its triumphs.

Film Independent Spirit Awards

Here are all the winners.

Here are the winners and nominees from the recent film awards:

Best Feature:

  • All of Us Strangers
  • American Fiction
  • May December
  • Passages
  • WINNER: Past Lives
  • We Grown Now

Best Director:

  • Andrew Haigh, All of Us Strangers
  • Todd Haynes, May December
  • William Oldroyd, Eileen
  • Ira Sachs, Passages
  • WINNER: Celine Song, Past Lives

Best First Feature:

  • All Dirt Roads Taste of Salt
  • Chronicles of a Wandering Saint
  • Earth Mama
  • WINNER: A Thousand and One
  • Upon Entry

Best Lead Performance:

  • Jessica Chastain, Memory
  • Greta Lee, Past Lives
  • Trace Lysette, Monica
  • Natalie Portman, May December
  • Judy Reyes, Birth/Rebirth
  • Franz Rogowski, Passages
  • Andrew Scott, All of Us Strangers
  • Teyana Taylor, A Thousand and One
  • WINNER: Jeffrey Wright, American Fiction
  • Teo Yoo, Past Lives

Best Supporting Performance:

  • Erika Alexander, American Fiction
  • Sterling K. Brown, American Fiction
  • Noah Galvin, Theater Camp
  • Anne Hathaway, Eileen
  • Glenn Howerton, BlackBerry
  • Marin Ireland, Eileen
  • Charles Melton, May December
  • WINNER: Da’Vine Joy Randolph, The Holdovers
  • Catalina Saavedra, Rotting in the Sun
  • Ben Whishaw, Passages

Here’s a rundown of the recent winners and nominees across various categories:

Best Breakthrough Performance:

  • Marshawn Lynch, Bottoms
  • Atibon Nazaire, Mountains
  • Tia Nomore, Earth Mama
  • WINNER: Dominic Sessa, The Holdovers
  • Anaita Wali Zada, Fremont

Best Screenplay:

  • David Hemingson, The Holdovers
  • WINNER: Cord Jefferson, American Fiction
  • Laura Moss, Brendan J. O’Brien, Birth/Rebirth
  • Emma Seligman, Rachel Sennott, Bottoms
  • Celine Song, Past Lives

Best First Screenplay:

  • WINNER: Samy Burch; Story by Samy Burch, Alex Mechanik, May December
  • Noah Galvin, Molly Gordon, Nick Lieberman, Ben Platt, Theater Camp
  • Tomás Gómez Bustillo, Chronicles of a Wandering Saint
  • Laurel Parmet, The Starling Girl
  • Alejandro Rojas, Juan Sebastián Vásquez, Upon Entry

Best Cinematography:

  • Katelin Arizmendi, Monica
  • WINNER: Eigil Bryld, The Holdovers
  • Jomo Fray, All Dirt Roads Taste of Salt
  • Pablo Lozano, Chronicles of a Wandering Saint
  • Pat Scola, We Grown Now

Best Editing:

  • Santiago Cendejas, Gabriel Díaz, Sofía Subercaseaux, Rotting in the Sun
  • Stephanie Filo, We Grown Now
  • WINNER: Daniel Garber, How to Blow Up a Pipeline
  • Jon Philpot, Theater Camp
  • Emanuele Tiziani, Upon Entry

Best Documentary:

  • Bye Bye Tiberias
  • WINNER: Four DaughtersGoing to Mars: The Nikki Giovanni Project
  • Kokomo City
  • The Mother of All Lies

Best International Film:

  • WINNER: Anatomy of a Fall
  • Godland
  • Mami Wata
  • Tótem
  • The Zone of Interest

Robert Altman Award:

  • WINNER: Showing Up
  • Director: Kelly Reichardt
  • Casting Director: Gayle Keller
  • Ensemble Cast: André Benjamin, Hong Chau, Judd Hirsch, Heather Lawless, James Le Gros, John Magaro, Matt Malloy, Amanda Plummer, Maryann Plunkett, Denzel Rodriguez, Michelle Williams

Someone to Watch Award:

  • Joanna Arnow, Director of The Feeling That the Time for Doing Something Has Passed
  • Laura Moss, Director of Birth/Rebirth
  • WINNER: Monica Sorelle, Director of Mountains

Truer Than Fiction Award:

  • WINNER: Set Hernandez, Director of unseen
  • Jesse Short Bull, Laura Tomaselli, Director of Lakota Nation vs. United States
  • Sierra Urich, Director of Joonam

John Cassavetes Award:

  • The Artifice Girl
  • Cadejo Blanco
  • WINNER: Fremont
  • Rotting in the Sun
  • The Unknown Country

Producers Award:

  • Rachael Fung
  • Graham Swon
  • WINNER: Monique Walton

TELEVISION

Best New Scripted Series:

  • WINNER: Beef
  • Dreaming Whilst Black
  • I’m a Virgo
  • Jury Duty
  • Slip

Best New Non-Scripted or Documentary Series:

  • Deadlocked: How America Shaped the Supreme Court
  • WINNER: Dear Mama
  • Murder in Big Horn
  • Stolen Youth: Inside the Cult at Sarah Lawrence
  • Wrestlers

Best Lead Performance in a New Scripted Series:

  • Emma Corrin, A Murder at the End of the World
  • Dominique Fishback, Swarm
  • Betty Gilpin, Mrs. Davis
  • Jharrel Jerome, I’m a Virgo
  • Zoe Lister-Jones, Slip
  • Bel Powley, A Small Light
  • Bella Ramsey, The Last of Us
  • Ramón Rodríguez, Will Trent
  • WINNER: Ali Wong, Beef
  • Steven Yeun, Beef

Best Supporting Performance in a New Scripted Series:

  • Murray Bartlett, The Last of Us
  • Billie Eilish, Swarm
  • Jack Farthing, Rain Dogs
  • WINNER: Nick Offerman, The Last of Us
  • Adina Porter, The Changeling
  • Lewis Pullman, Lessons in Chemistry
  • Benny Safdie, The Curse
  • Luke Tennie, Shrinking
  • Olivia Washington, I’m a Virgo
  • Jessica Williams, Shrinking

Best Breakthrough Performance in a New Scripted Series:

  • Clark Backo, The Changeling
  • Aria Mia Loberti, All the Light We Cannot See
  • Adjani Salmon, Dreaming Whilst Black
  • WINNER: Keivonn Montreal Woodard, The Last of Us
  • Kara Young, I’m a Virgo

Best Ensemble Cast in a New Scripted Series:

  • Jury Duty
  • Ensemble Cast: Alan Barinholtz, Susan Berger, Cassandra Blair, David Brown, Kirk Fox, Ross Kimball, Pramode Kumar, Trisha LaFache, Mekki Leeper, James Marsden, Edy Modica, Kerry O’Neill, Rashida Olayiwola, Whitney Rice, Maria Russell, Ishmel Sahid, Ben Seaward, Ron Song, Evan Williams

For more insights and exclusive content, check out Freakjob’s The Awards, featuring interviews, analysis, and podcasts covering the highlights from the year’s best in TV and film.

Related: SAG Awards 2024: “Oppenheimer” Takes Home the Top TV Prizes, While “Succession” and “The Bear” Dominate

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *